Rozprawka antygona

6 listopada 2019 02:45


Pobierz: rozprawka antygona.pdf

76% "Antygona" rozprawka - kto miał rację Antygona czy Kreon. 82% Czy Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się rozkazowi króla - rozprawka. 85% Czy Twoim zdaniem kompromis między Antygoną a Kreonem był możliwy? - rozprawka; 85% Rozprawka - Antygona - Twoja ocena decyzji Antygony o pogrzebaniu zwłok brataAntygona drażni władcę okazywaniem swojej królewskiej dumy, buty, chwilami lekceważenia. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona pochodzi. Obie postacie prześladuje fatum - zły los.Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., „Kto miał rację Antygona, czy Kreon?" Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.Z całą pewnością Antygona nie walczyła tylko o swoje racje, ale również o honor rodziny, którą od lat prześladował okrutny los. Polinejkes oprócz Ismeny był jedynym żyjącym członkiem rodziny, dlatego Antygona zdecydowanie była przeciwna decyzji króla, który uznał jej brata za zdrajcę.TAGI: Sofokles Antygona rozprawka. Antygona jest tytułową bohaterką dramatu antycznego poety Sofoklesa. Jest ona ucieleśnieniem ufności w boską sprawiedliwość oraz stalowej determinacji.

Kiedy z rozkazu króla Kreona jej zmarły brat Polinejkes został skazany na wieczną tułaczkę i .Rozprawka z.

Daje naj ;p Czy antygona postąpiła słusznie pochowując brata ? .Rozprawka "Antygona" Rozprawka: Napisz Rozprawke w której rozważysz Ponadczasowość "Antygony" są Pisarze których dzieła trwają krótko. Pomocy nie mam żadnego pomysłu tekst nie musi być bogaty wystarczą dwa Argumenty Bardzo bym był wdzięczny Rozprawke mam na jutro a z POlaka 1/2 :D tak że przyda się pomoc bardzo xDKto miał rację - Kreon czy Antygona? Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. „Antygona". Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa. Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.Rozprawka - Antygona ! Muszę napisać rozprawkę na temat : "Mój los - współkochać, nie nienawidzić" - tragiczny los Antygony jako częsty motyw w literaturze filmie, sztuce.Kreon czy Antygona? Postaram się ten problem rozstrzygnąć w swojej rozprawce. Spór toczył się o pochowanie zwłok brata Antygony-Polinika. Kreon ogłosił go zdrajcą narodu i nie pozwolił, aby odbył się jego pogrzeb. Z kolei Antygona kochająca swego brata, złamała zakaz władcy Teb, gdyż nie chciała narazić się bogom.Jestem całkowicie przekonana, że Antygona postąpił słusznie buntując się przeciwko zakazowi Kreona.

Sądzę, iż powody, którymi kierowała się Antygona podejmując taką, a nie inną decyzję są szlachetne i.

Broniąc stanowiska Antygony, chciałabym przytoczyć kilka ważnych argumentów.Zobacz 6 odpowiedzi na pytanie: Jaki może być temat rozprawki z''Antygony''?Znasz odpowiedź na pytanie: Rozprawka- Antygona? Kliknij i odpowiedz. Rozprawka- Antygona. Antygona- klęska czy zwycięstwo?„Antygona" - charakterystyka Antygony z elementami rozprawki. Miliony wyrazów zapisano już o Antygonie. Można by zażartować: biedna nieboszczka - my, ludzie dwudziestego pierwszego wieku, nie dajemy jej spocząć w spokoju. Wciąż ją dręczymy, przywołujemy w literackich seansach .Streszczenie szczegółowe Prologos. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie.Przede wszystkim Antygona to kobieta pochodząca z przeklętego rodu Labdakidów, więc i na niej ciąży klątwa bogów.

Jest jej przeznaczone cierpienie, katastrofa.

Antygona wie o tym, podkreśla, że jest "klątwą brzemienna" i pokornie godzi się na swój los, nie walczy tak jak Edyp, jej ojciec. Stanęła w sytuacji, w której musi .Antygona ginie w imię swoich przekonań oraz miłości do brata. Jest przekonana o słuszności swojego czynu, toteż nie obawia się śmierci. Wie, że po drugiej stronie zostanie powitana z honorami jako ta, która wypełniła boskie przykazania."Antygona" to tragedia antyczna - dramat powstały w 442 roku p.n.e. Sofokles wykorzystał mit o rodzie Labdakidów. Wywodził się z niego Lajos i Edyp, królowie Teb (zob. niżej na mapie).Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby. Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie. klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki .Antygona - streszczenie. Synowie Edypa Polinejkes i Eteokles nie mogli się porozumieć w kwesti przejęcia władzy w Tebach, w końcu uzgadniają że każdy z nich będzie rządził naprzemiennie co 2 lata. Jako pierwszy na tronie zasiadł Eteokles. Kiedy minęły dwa lata Eteokles nie chciał oddać władzy bratu.Konflikt tragiczny w Antygonie opiera się na problemie: które prawo jest ważniejsze, naturalne (boskie) czy umowne (ludzkie)? I czy człowiek może wydawać zakazy niezgodne z tym pierwszym.

Warto zwrócić uwagę, że odpowiedź Sofoklesa jest głosem osoby pobożnej.Antygona - rozprawka o lekturze.

Tragedia pt. "Antygona" została napisana przez Sofoklesa w V wieku przed naszą erą. Wiąże się ona z mitem tebańskim, który opowiada o losach Edypa, króla Teb. Pojęcie konflikt tragiczny, który występuje w utworze, rozumiem jako konflikt, w którym nie .TAGI: starożytność rozprawka bohaterowie Antygona Sofokles tragedia antyczna tragizm. Podobne wypracowania „Dzieje Tristana i Izoldy" jako opowieść o miłości i cierpieniu - opracowanie; Renesansowy charakter fraszek Jana Kochanowskiego „Treny" Kochanowskiego - wyraz tragedii ojca .• Motywy literackie w „Antygonie" Sofoklesa • Streszczenie „Antygony" w pigułce • Biografia Sofoklesa • Charakterystyka pozostałych bohaterów „Antygony" • Prawda rozumu a prawdy uczucia w „Antygonie" • Konflikt miedzy jednostką a społeczeństwem w „Antygonie" • Konflikt między tym, co boskie a tym co, ludzkieAntygona musi dokonać wyboru między dwiema racjami, które obie są ważne i sprzeczne ze sobą. Jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do pochowania zwłok brata Polinejkesa, który w przeciwnym razie nie zazna spokoju. Chowając go jednak wchodzi w konflikt z .Dla Kreona nadrzędnymi wartościami są rozum, ład i społeczeństwo i państwo. Dla Antygony natomiast, kierującej się wiarą i miłością, nadrzędne są przykazania duchowe. To Antygona zwyciężyła ten tragiczny konflikt wartości i to ona ma rację.Czy Antygona dokonała właściwego wyboru , podejmując decyzję pogrzebania zwłok brat ?Jestem przekonana ,że tak.Antygona w moim odczuciu urasta do symbolu wielu uniwersalnych wartości,takich jak odwaga i przeciwstawienie się despotyzwowi oraz przemocy,wytrwałości i wierności swoim poglądom niezależności,miłości do brata,poczucie więc z tradycją i religią.Jej czyn zasługuje .„Antygona" to antyczna tragedia grecka, autorstwa Sofoklesa. Jest jednym z siedmiu zachowanych w całości utworów tego twórcy. Sofokles często czerpał inspiracje z mitologii. Tak było również w tym przypadku, gdyż historię Antygony oparł na micie, opowiadającym dzieje rodu Labdakidów.Antygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb. W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich. Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz