Rozprawka antygona sofoklesa

1 stycznia 2020 15:45


Pobierz: rozprawka antygona sofoklesa.pdf

Kto miał rację - Kreon czy Antygona? Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. „Antygona". Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa. Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.W tragedii pt. " Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na .77% "Antygona" rozprawka - kto miał rację Antygona czy Kreon. 82% Czy Twoim zdaniem kompromis między Antygoną a Kreonem był możliwy? - rozprawka; 83% Czy Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się rozkazowi króla - rozprawka. 88% Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka. 86% Antygona to deamat antyczny .Matura próbna Operon 2018 POLSKI podstawowy: "Antygona" Sofoklesa na maturze z polskiego Odpowiedzi, pytania, arkusze 20.11.2018Antygona śmiertelnie poważnie traktująca prawo boskie, gotowa jest oddać życie w obronie ich nakazów.Bunt-siła destrukcyjna czy twórcza ? Rozwiąż problem i uzasadnij swoje zdanie odwołując się do Antygony Sofoklesa oraz innych tekstów kultury.Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., „Kto miał rację Antygona, czy Kreon?" Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.

Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one.Rozprawka "Antygona" Rozprawka: Napisz.

Pomocy nie mam żadnego pomysłu tekst nie musi być bogaty wystarczą dwa Argumenty Bardzo bym był wdzięczny Rozprawke mam na jutro a z POlaka 1/2 :D tak że przyda się pomoc bardzo xDProsze pilne ! Rozprawka z Antygony !. Antygona jest tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa. Poznajemy ją, gdy po śmierci swoich dwóch braci, Eteoklesa i Polinika, rozmawia z siostrą Ismeną na temat pochówku drugiego ze zmarłych. Kreon, władca Teb, zabronił grzebania ciała .Z całą pewnością Antygona nie walczyła tylko o swoje racje, ale również o honor rodziny, którą od lat prześladował okrutny los. Polinejkes oprócz Ismeny był jedynym żyjącym członkiem rodziny, dlatego Antygona zdecydowanie była przeciwna decyzji króla, który uznał jej brata za zdrajcę.Konflikt sprzecznych racji bohaterów opiera się przede wszystkim na antytezie: prawo boskie (naturalne, niepisane) i prawo ludzkie (stanowione przez ludzi). Bohaterowie tragedii reprezentują postawy i wartości sprzeczne, przeciwstawne, nie do pogodzenia. Dotyczą one bardzo konkretnej sprawy.Antygona (Sofokles) Przedakcja Antygony - mity tebańskie. Wydarzenia poprzedzające akcję dramatu odnoszą się do domu Lajosa, skazanego na zagładę.

Wypędzony z Teb Lajos znalazł gościnę oraz przyjaźń u Pelopsa, przebywając jednak w jego domu, dopuścił.

Warto zwrócić uwagę, że odpowiedź Sofoklesa jest głosem osoby pobożnej."Antygona" to tragedia antyczna - dramat powstały w 442 roku p.n.e. Sofokles wykorzystał mit o rodzie Labdakidów. Wywodził się z niego Lajos i Edyp, królowie Teb (zob. niżej na mapie).Antygona to wydana w 442 p.n.e. jedna ze 123 tragedii Sofoklesa. Zaliczana jest do cyklu trzech tragedii tebańskich opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów, które zachowały się do naszych czasów w całości. Sofokles to obok Ajschylosa i Eurypidesa największy tragik starożytnej Grecji.Antygonie zależało tylko na obronie godności człowieka, chciała zapewnić swojemu bratu pochówek. Niestety, jej postawa, według Kreona, zasłużyła jedynie na śmierć. Śmieć, na którą z pewnością nie zasłużyła. Na sądzie przed Kreonem zachowała dumę i godność, nie wypierała się swojego czynu i nie prosiła o wybaczenie.Autor: Sofokles. Tytuł: Antygona - powstanie w 442 p.n.e.; wystawiana między 442 a 440 p.n.e., gdy Sofokles miał już ponad 50 lat. Polskie przekłady: w 1574 roku (parafraza polska) Jan Walenty Jakubowski (Kraków), w 1853 roku Kazimierz Kaszewski (Warszawa), w 1875 roku Zygmunt Węclewski (Poznań), w 1881 roku Jan Czubek (Kraków), w 1898 roku Kazimierz Morawski (Kraków), w 1938 roku .Wypracowania Sofokles "Antygona" Opisy wypracowań: Motyw buntu i pogodzenia się z losem.

Wypracowanie omawia dwa motywy literackie: buntu i pogodzenia się z losem ,na postawie zestawienia postaw.

Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., „Kto miał rację Antygona, czy Kreon?" Uważam,.antygona, poniewaz post. wg praw boskich, praw Jowisza.Wyboru, jakiego mogła dokonać Antygona, nie otrzymał jej ojciec, Edyp, który w żaden sposób nie mógł zmienić swojego przeznaczenia.Los Edypa został ustalony bez jego wiedzy, przez bogów, którzy gniewali się na ród Labdakidów. Kara spadła jednak na niego. Tragiczne jest, że bohater nieświadomie oszukuje siebie i innych.„Antygona" Sofoklesa jest przykładem uniwersalnej tragedii antycznej opartej na konflikcie dwóch racji, z których ostatecznie żadna nie wygrywa. Antygona i Kreon ponoszą klęskę. Porusza problemy władzy, konfliktu między prawami niepisanymi a prawem, konfliktu między dobrem ogółu a .Antygony Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi rozprawka Antygona miała rację sprzeciwiając się .Rozprawka. TAGI: Sofokles Antygona rozprawka. Antygona jest tytułową bohaterką dramatu antycznego poety Sofoklesa.

Jest ona ucieleśnieniem ufności w boską sprawiedliwość oraz stalowej determinacji.„Antygona" -.

Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.Przeznaczenie w Antygonie Sofoklesa Z życiem każdego człowieka nieodłącznie związane jest przeznaczenie, wola i przypadek. Terminy te są różne, ale ich znaczenia w wielu miejscach się przeplatają.„Antygona" to antyczna tragedia grecka, autorstwa Sofoklesa. Jest jednym z siedmiu zachowanych w całości utworów tego twórcy. Sofokles często czerpał inspiracje z mitologii. Tak było również w tym przypadku, gdyż historię Antygony oparł na micie, opowiadającym dzieje rodu Labdakidów.Więcej natomiast możemy się dowiedzieć z dramatu Sofoklesa o Edypie - ojcu. Władca, mimo że sam dopuścił się straszliwej zbrodni, nie chciał, by z tego powodu cierpiały jego dzieci - rodzeństwo: Antygona, Ismena, Polinejkes i Eteokles.W tragedii Sofoklesa „Antygona", został przedstawiony konflikt między sprzecznymi racjami. Tytułową bohaterką jest Antygona, która kierując się sercem i obowiązkiem religijnym, pragnęła pogrzebać zmarłego brata. Jednak umarły był zdrajcą ojczyzny i Kreon, król Teb, przestrzegając prawaPlan odcinka: - 12 najważniejszych pytań, na które musicie znać odpowiedź - konflikt tragiczny Antygony [wyjaśniam] "Antygona" w pdf: - rozprawka o lekturze. Tragedia pt. "Antygona" została napisana przez Sofoklesa w V wieku przed naszą erą. Wiąże się ona z mitem tebańskim, który opowiada o losach Edypa, króla Teb. Pojęcie konflikt tragiczny, który występuje w utworze, rozumiem jako konflikt, w którym nie .Antygona (2004) Arcydzieło Sofoklesa sprzed dwudziestu pięciu wieków tyczy prawd uniwersalnych, niezależnych od czasu, miejsca i scenicznej konwencji. Grecki mit przetransponowany w uniwersum słowiańskie, przeniesiony z amfiteatru w znajomy plener, we współczesnym przekładzie Antoniego Libery i Janusza Szpotańskiego, ukazuje konflikty i ludzkie wybory w sposób bliski dzisiejszemu .Przydatność 50% Dwie racje w "Antygonie" Sofoklesa - rozprawka. W Antygonie Sofoklesa, jak w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje: - Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata, - Kreona, który zakazał grzebania Polinejkesa kierując się racjami dobra państwa i rozumu..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz