Rozprawka antygona władza

31 marca 2020 10:05


Pobierz: rozprawka antygona władza.pdf

Antygonę natomiast uznał za buntowniczkę i skazał na śmierć. Władca prezentowany w "Antygonie" to człowiek, który kierował się przede wszystkim dobrem państwa, a jego celem było utrzymanie autorytetu władzy oraz sprawiedliwości. Uważam, że traktował on swoją władzę jako zaszczyt ale również i pokusę."Antygona" przedstawia tragiczny konflikt władzy praw boskich i władzy jaką dają prawa ziemskie. Poddanie się pierwszym z nich może prowadzić do tragedii, jednak zyskuje dla bohatera zwycięstwo za grobem, zwycięstwo moralne, etyczne, wieczne wsparte siłami bogów.W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie Uważam że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są. racje Antygony a racje Kreona czy słuszna była postawa Antygony Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi rozprawka Antygona miała rację sprzeciwiając .Władza jest też obowiązkiem, panujący odpowiada za ludzi, za ich życie. Wymaga odpowiedzialności, mądrości i uczciwości. Władza zawsze pociągała, ludzie będą gotowi na każde poświecenie, by dojść do upragnionego celu. Władza dobra to ta oparta na sprawiedliwości, władca musi dbać o dobro swoich obywateli.87% „Władzy zlikwidować nie można, bo jest ona podstawą ładu w państwie, społeczeństwie, rodzinie". Rozwiń tę myśl. 85% Czy konflikt ukazany w „Antygonie" Sofoklesa jest aktualny do dnia dzisiejszego, jeśli tak to dlaczego? 85% Problem winy i kary w AntygonieRozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., „Kto miał rację Antygona, czy Kreon?" Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.

Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada.

85% Czy Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się rozkazowi króla - rozprawka. 88% Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka. 86% Antygona to deamat antyczny .Konflikt tragiczny w Antygonie opiera się na problemie: które prawo jest ważniejsze, naturalne (boskie) czy umowne (ludzkie)? I czy człowiek może wydawać zakazy niezgodne z tym pierwszym. Warto zwrócić uwagę, że odpowiedź Sofoklesa jest głosem osoby pobożnej.Władza zdeprawowała, zdemoralizowała świnie, albo tylko była katalizatorem dla wyzwolenia się w nich najgorszych cech. Powiastka Orwella obrazuje sposoby, w jaki dochodzi się do władzy i w jaki sposób się tę władzę utrzymuje i w jaki sposób wykorzystuje się niesione przez nią przywileje.Władza jest jak silny narkotyk, który uzależnia wszystkich, którzy choć raz jej posmakują. O wiele łatwiej zdobyć władzę niż ją utrzymać, dlatego dla tronu, dla rządów człowiek jest w stanie na każde poświęcenie. Władza otumania, uzależnia, często odbiera zdolność trzeźwego myślenia.Jednym z lepszych przykładów może być tragedia Sofoklesa pt.

,,Antygona".

Główna bohaterka pragnęła pochować brata, który w świetle kodeksu Teb był zdrajcą, lecz bogowie nie zabraniali chować przestępców, tylko prawo ludzkie. W tym przypadku kobieta była rozdarta między władzą człowieka takiego jak ona, a boską.rozprawka problemowa przykład dla początkujących, jej cechy i struktura, elementy kompozycyjne, styl, język,. bohater „Antygony" Sofoklesa. Dumny i zarozumiały nie przejmował się opiniami ludzi. iż zło spowodowane pragnieniem władzy Makbeta i Lady Makbet obróciło się przeciwko tej parze, a także przeciwko przyjaciołom .Makbet jako władca i tyran - rozprawka Tytułowy bohater tragedii Williama Szekspira przejął władzę, bezlitośnie mordując prawowitego króla. Zasiadłszy na tronie, szybko stał się człowiekiem znienawidzonym przez lud i opuszczonym przez dawnych przyjaciół.Król Edyp - Motyw władzy Edyp jest władcą poważanym przez swych poddanych. Zaskarbił sobie ich szacunek uwalniając miasto od Sfinksa (odgadł zagadkę potwora, a ten rzucił się w przepaść).,,Władza nie powinna lekceważyć nieba" - Rozprawka na podstawie ,,Antygony" Sofoklesa. prosze napiszcie mi ktos jakas rozprawke tak na 4 dam 100 :) ale nie przepiszcie ze sciagi no :ppZnasz odpowiedź na zadanie: Rozprawka. " Władza uszlachetnia, czy niszczy człowieka? " Antygona i Balladyna? Kliknij i odpowiedz.„Antygona" Sofoklesa W Tebach rządy sprawuje Kreon, a nad Tebami czuwają bogowie, patronem miasta jest Dionizos.

Kreon - jako władca ma prawo wymagać respektowania wydawanych przez niego rozkazów oraz domagać się.

Sprawując rządy demokratyczne, musi przychylać się do zdania ogółu i zasięgać opinii przedstawicieli ludu - Rady Starców.Antygona - Motyw władzy. Ukazana jest w utworze jako moc niszczycielska, gdyż staje się przyczyną wszystkich nieszczęść Kreona. Choć władca jest przekonany o słuszności podejmowanych decyzji, przychodzi mu za nie zapłacić wysoką cenę - traci syna i żonę. W swym zaślepieniu władzą Kreon nie potrafi przyjąć oferowanych mu .Próby tej podjął się Edyp. Ku zdziwieniu wszystkich, poprawnie odpowiedział na zagadkę Sfinksa, który następnie rzucił się w przepaść. Król dotrzymał słowa.Edyp ożenił się z Jokastą i zaczął panować w Tebach. Małżonkowie mieli liczne potomstwo dwie córki (Antygonę i Ismene) i dwóch synów (Polinejkesa i Eteoklesa).Rozprawka na podstawie Antygony. Z pośród 2 tematów wybierz 1 1. ROZPRAWKA: Kreon czy Antygona - na czyją korzyść przechyla się szala racji? 2. ROZPRAWKA: Uzasadnij, że "Antygona" Sofoklesa jest dramatem antycznym. Proszę choćby o link z podobnym tematem.Rozprawka z Antygony ! Prosze o rozprawke z antygony wstęp 4-5 zdan rozwinięcie 10-12 zdań zakończenie 4-5 zdań Prosze pilne potrzebuje na poniedziałek. Daje naj ;p Czy antygona postąpiła słusznie pochowując brata ? .Motyw władzy w literaturze, Serwis z motywami literackimi stworzony został z myślą o uczniach szkół średnich, głównie maturzystach.

Szczegółowe opracowania dają narzędzia do stworzenia bogatej w treści prezentacji maturalnej ze znanymi.

- Obowiązkiem krewnych jest pogrzebanie zmarłych ze swojej rodziny. - Najważniejsze są więzi rodzinne, uczucia łączące bliskich. - Należy postępować zgodnie z własnym sumieniem. ***Antygona reprezentuje prawo boskie,napisane, odwieczne.Nie poddała się pomimo przeciwności losu. Tak więc w tej rozprawce postaram się udowodnić jej słuszność. Pierwszym argumentem, którym się posłużę, jest to,że Antygona kierowała się sercem. Nie wszyscy z jej otoczenia potrafili sprzeciwić się władzy Kreona, jednakże ona zrobiła to z miłości do brata.Czytając Balladynę nie sposób - po pierwsze - uniknąć porównania do szekspirowskiego Makbeta, a po drugie - oprzeć się wyrażeniu, iż jest to dramat o władzy i jej wielkiej sile. O czym traktuje utwór? Dwie siostry - Alina i Balladyna - uczestniczyły w turnieju zorganizowanym przez Kirkora, władcę na zamku.Bunt towarzyszy ludziom od zawsze. W znaczeniu słownikowym słowo to oznacza wystąpienie grupy ludzi przeciwko jakiemuś organowi władzy. W historii można było spotkać się z wieloma protestami takimi jak np. strajki śląskie, wiosna ludów czy wystąpienia Radomskiego czerwca'76.Witamy na zalicz.net! Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie.Żądna władzy, bogata Balladyna łamie moralne normy (zabija siostrę, próbuje, niczym Popiel IV, rządzić wbrew woli podwładnych). Bóg, widząc poczynania tytułowej bohaterki, interweniuje. Balladyna po złamaniu prawa musiała wydać na siebie wyrok śmierci i zabija ją piorun. Walka o władzę jest zasadniczym problemem dramatu."Władza nie powinna lekceważyć nieba" - rozwiń w dowolnej formie te słowa odwołując się m.in. do treści Antygony. zadanie dodane 5 października 2010 w Język polski przez użytkownika Sonia2412 ( 380 ) [Gimnazjum]Akcja Antygony zbudowana jest wokół dwóch konfliktów: konfliktu Kreona jako władcy z niepisanym prawem boskim oraz konfliktu Antygony jako obywatela z władcą. Takie rozbicie problemu na dwa konflikty sprawiło, że w akcji występują dwaj równorzędni bohaterowie - Antygona i Kreon - i obaj zostaną ukarani..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz