Rozprawka na temat antygony i kreona

4 czerwca 2020 07:06Na samym początku „Antygony" dowiadujemy się o narastającym konflikcie, trwającym pomiędzy Antygoną a Kreonem. Spór ten później przerodzi się w prawdziwą walkę i zakończy się tragedią. Uważam, że rację w sporze miała Antygona. W starożytnej Grecji istniały dwa prawa: boskie, ustanowione przez bogów i ludzkie, które .Antygona i Kreon jako bohaterowie tragiczni - rozprawka. Antygona została skazana na zamurowanie żywcem i powiesiła się w więzieniu. Kreon zaś, zanim zrozumiał jak ciężko zawinił wobec Fatum, patrzył na śmierć swego syna, Hajmona, i ukochanej żony Eurydyki.Jestem całkowicie przekonana, że Antygona postąpił słusznie buntując się przeciwko zakazowi Kreona. Sądzę, iż powody, którymi kierowała się Antygona podejmując taką, a nie inną decyzję są szlachetne i zasługują na szacunek. Broniąc stanowiska Antygony, chciałabym przytoczyć kilka ważnych argumentów.W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie Uważam że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są. się z opinią Małego Księcia na temat dorosłych?. rozprawka Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi rozprawka Antygona miała rację sprzeciwiając się .Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., „Kto miał rację Antygona, czy Kreon?" Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.

Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada.

Spór toczył się o pochowanie zwłok brata Antygony-Polinika. Kreon ogłosił go zdrajcą narodu i nie pozwolił, aby odbył się jego pogrzeb. Z kolei Antygona kochająca swego brata, złamała zakaz władcy Teb, gdyż nie chciała narazić się bogom.Antygona musiała stać na straży honoru swojej rodziny. Chciała być wierna niepisanemu, odwiecznemu i trwałemu prawu boskiemu oraz czuła się w obowiązku pogrzebać zwłoki zmarłego, aby nie zostać zhańbiona, a dusza mogła zaznać wiecznego spokoju w Hadesie. Przyjrzyjmy się teraz zachowaniu samego Kreona. Jak zareagował na to .Racje Antygony: - prawa boskie, nakazy religijne mają wyższą wartość niż prawa wymyślone przez człowieka - prawa ludzkie nie są w stanie złamać praw boskich - Polinik jest przede wszystkim bratem Antygony - człowiek nie może przeciwstawić się bogom ( groźba zemsty) - mieszkańcy miasta popierają Antygonę Racje Kreona: - Polinejkes był zdrajcą - najważniejszy jest interes .Hajmon wyraża głos opinii publicznej, która jest oburzona postępowaniem Kreona i stoi po stronie poszanowania praw boskich. Ogólna wymowa utworu jest następująca: Kreon nie miał prawa sprzeciwiać się prawom boskim, nie uczynił tego jednak ze złej woli.

Poniósł za to karę, ale ukarana została też Antygona.Antygona jest tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa.

Poznajemy ją, gdy po śmierci swoich dwóch braci, Eteoklesa i Polinika, rozmawia z siostrą Ismeną na temat pochówku drugiego ze zmarłych. Kreon, władca Teb, zabronił grzebania ciała Polinika, uważając go za zdrajcę narodu.Zadanie: rozprawka na temat czy antygona miała rację, podejmujac decyzje o pogrzebaniu zwłok brata Rozwiązanie: konflikt tragiczny, z jakim mamy do czynienia w antygonie , dotyczy antygony i kreona budziZadanie: napisz rozprawkę na temat quot czy antygona i kreon zachowali się w porządku wobec siebie i prawa quot Rozwiązanie: moim zdaniem antygona i kreon nie zachowali się wporządku wobec siebie oraz prawa postaramZobacz 6 odpowiedzi na pytanie: Jaki może być temat rozprawki z''Antygony''?Anty­gona i Kreon stają naprzeciwko siebie; prawo jednego jest bezprawiem drugiego. Jeśli rację ma Kreon, Antygona wprowadza anarchię i bunt w organizację państwową. Jeśli racja leży po stronie Antygony, zakaz i postępowanie Kreona są bezprawne. Konflikt wynikający z takiej dwoistości praw, stanowiący podstawę całej tragedii .,,Antygona" oparta jest na micie rodu Labdakidów. Tytułowa bohaterka jest córka króla Edypa. W tym punkcie zaczyna się opowieść o samej Antygonie. Otóż Kreon, który ponownie został władca Teb, zakazał grzebania zwłok zdrajcy Polinejkesa.

Miały one rozkładać się na słońcu i w ten sposób odstraszać innych przed zdradą.Rozprawka na podstawie.

Z pośród 2 tematów wybierz 1 1. ROZPRAWKA: Kreon czy Antygona - na czyją korzyść przechyla się szala racji? 2. ROZPRAWKA: Uzasadnij, że "Antygona" Sofoklesa jest dramatem antycznym. Proszę choćby o link z podobnym tematem.„Antygona" Sofoklesa jest przykładem uniwersalnej tragedii antycznej opartej na konflikcie dwóch racji, z których ostatecznie żadna nie wygrywa. Antygona i Kreon ponoszą klęskę. Porusza problemy władzy, konfliktu między prawami niepisanymi a prawem, konfliktu między dobrem ogółu a dobrem jednostki.Zadanie: napisz rozprawkę na temat quot czy antygona i kreon zachowali się w porządku wobec siebie i prawa quot. Zamknij. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących .Jej cień padł na losy Edypa. Kreon należał do władców egoistycznych i despotycznych, budził strach wśród swoich poddanych. Ślepo wierzył w swoją nieomylność i nie dawał się przekonać nawet synowi, Haimonowi. Działał w zaślepieniu - skazał Antygonę na śmierć, tym samym, pozbawiając swojego syna szczęścia.Za pomocą równoważników zdań zapisz plan zdarzeń opisanych w teście a następnie przekształć go na zdania.porównaj, czym się różnią te dwa rodzaje wypowiedzeń 2020-03-25 20:12:41; Bardzo proszę o pomoc!Napisz wywiad z którym kolwiek tematem z tego zdjęcia.conajmniej 200 słów 2020-03-25 19:15:15; 1.Zobacz 2 odpowiedzi na pytanie: Napisz rozprawkę na temat czy "antygona odniosła moralne zwycięstwo nad kreonem"***Kreon reprezentuje prawo ustawowe stworzone przez człowieka, kieruje się rozumem i wyraża interes zbiorowości*** Dla Kreona nadrzędnymi wartościami są rozum, ład i społeczeństwo i państwo.

Dla Antygony natomiast, kierującej się wiarą i miłością, nadrzędne są przykazania duchowe.Zadanie: napisz.

Racje miał Kreon, czy Antygona? - rozprawka +4 głosów. 2,990 wizyt. Po czyjej stronie leży słuszność. Antygony, czy Kreona? Sformułuj własne stanowisko i rozważ je w formie rozprawki. Co w życiu jest najważniejsze?rozprawka na podstawie .ANTYGONA postać tragiczna. Córka Edypa, wybiera działanie w zgodzie z sumieniem, lecz wbrew zarządzeniu władcy: pomimo zakazu, wydanego przez panującego w Tebach jej wuja Kreona, dokonuje pochówku poległego w wojnie brata. Symb. Konflikt(tragiczny) między jednostką a władzą, oraz między sumieniem a prawem.Gdy Kreon chce ukarać Antygonę, jest gotowa ponieść śmierć razem z nią, ale ani Kreon, ani Antygona nie pozwalają na to poświęcenie. Eurydyka - żona Kreona, gdy dowiaduje się o śmierci syna, Hajmona, odbiera sobie życie.Czy Antygona dokonała właściwego wyboru , podejmując decyzję pogrzebania zwłok brat ?Jestem przekonana ,że tak.Antygona w moim odczuciu urasta do symbolu wielu uniwersalnych wartości,takich jak odwaga i przeciwstawienie się despotyzwowi oraz przemocy,wytrwałości i wierności swoim poglądom niezależności,miłości do brata,poczucie więc z tradycją i religią.Jej czyn zasługuje .Zadanie: napisz rozprawke na temat quot antygona cz kreon która Rozwiązanie:antygona, ponieważ nie poddawała się, była odważna, postępowała moralnie zrobiła pochówek bratu mimo zakazu kreona , była religijna, potrafiła przekonać do siebie ludzi1. Zakaz Kreona grzebania ciała Polinejkesa 2. Rozmowa Antygony i Ismeny dotyczaca pochowania ciała brata a) bunt Antygony przeciwko decyzji Kreona b) deklaracja Ismeny posłuszeństwa wobec władcy 3. Dokonanie zakaznego obrzędu pogrzebowego przez Antygonę. Skazanie Antygony na śmierć. Rozmowa… Całe wypracowanie →Sofokles - Antygona - Prawo boskie czy prawo ludzkie - Co na ten temat sądzi Antygona, co Kreon, a ty co sądzisz o postępowaniu obu postaci?. prawo ludzkie, ustanowione przez Kreona, za co została skazana na śmierć. pisanie matura angielski plan wydarzeń pojęcie powieść rozprawka sofokles stefan żeromski streszczenie ..


Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz